Fulsa Home

kurumsal

Teslimat Prosedürü

TESLİMAT PROSEDÜRÜ

Sevkiyat:

Siparişin tamamlanması ile birlikte, ürün/ürünler Kargo Şirketine verilir.

Teslimat:

Ürün/ürünler SATICI'nın anlaşmalı olduğu kargo şirketi aracılığı ile ALICI'nın adresine ya da en yakın kargo şubesine teslim edilecektir.

Teslimat süresi; sipariş tarihinden itibaren en geç beş (5) iş  günüdür. ALICI'ya önceden yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşuluyla bu süre en fazla 5 (beş) iş günü uzatılabilir.

Ürünler, Kargo şirketlerinin adres teslimatı yapmadığı bölgelere telefon ihbarlı olarak gönderilir.

Kargo Şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen gün süresinde sarkma olabilir. Bu sarkmalardan dolayı ALICI SATICI'ya herhangi bir sorumluluk yükleyemez.

Ürün, ALICI'dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya ALICI'nın yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden SATICI sorumlu değildir.

Belirtilen süre içerisinde ürün/ürünler müşteriye ulaşmadıysa teslimat problemleri müşteri hizmetlerine fulsa@fulsahome.com e-mail adresi kullanılmak sureti ile derhal bildirilmelidir.

Zarar görmüş ambalaj durumunda; zarar görmüş paketler teslim alınmayarak Kargo Şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır.

Eğer Kargo Şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, ALICI’nın paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı vardır.

Paket ALICI tarafından teslim alındıktan sonra Kargo Şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise; bu durum tutanağın ALICI'da kalan kopyasıyla birlikte en kısa sürede SATICI Müşteri Hizmetlerine bildirilmelidir.